Zapraszam na moją Stronę, która powstaje z myślą o pacjentach i ich lekarzach. Pacjent borykający się z chorobami/“nie chorobami”, znajdzie tutaj wyczerpującą informację na temat, który ją lub jego dotyczy. Często w gabinecie, w trakcie wizyty u lekarza specjalisty, czy to ze stresu, czy też z braku odpowiedniej ilości czasu, nie ma możliwości zadania wszystkich pytań, ani udzielenia rzetelnej odpowiedzi na wszystkie pytania. Stąd też mój pomysł na uruchomienie niniejszej strony. Strona ta ma służyć zarówno pacjentowi jak i lekarzowi w relacji pacjent-lekarz, jako uzupełnienie informacji dla pacjenta, który po wizycie, w domu, może na spokojnie przeczytać o swojej chorobie czy też „nie chorobie“.
Nieco drażniącego sformułowania choroba/“nie choroba“ używam świadomie. Bardzo zależy mi na przekazie, że chorób piersi jest niewiele – głównie rak i zapalenie piersi. Zdecydowana większość problemów z którymi zgłaszają się pacjentki i pacjenci nie są chorobą, a stanem, objawem, „nie chorobą“. Zmiany włóknisto torbielowate, gruczolakowłókniaki, gynecomastia czy ból, który jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się do poradni specjalistycznych, nie są chorobą, ale to właśnie te „nie choroby“ nastręczają wiele problemów i są powodem, nie raz wieloletniego, lęku.
Człowiek nie jest samotną wyspą. Nawet osoby, które znacznie lepiej czują się wyłącznie we własnym towrzystwie, w momencie choroby potrzebują drugiego człowieka. W chorobie potrzebujemy, żeby ktoś zobaczył nas jako całość (tzw. holistyczne spojrzenie na pacjenta), a zwracając się o pomoc do specjalisty, oczekujemy, że jedynym jego celem jest to, aby nam pomóc.
W oparciu o moją wiedzę, przedstawiam prawidłową ścieżkę diagnostyczno-terapeutyczną dla pacjentów z chorobami piersi. Informacje dotyczące zaleceń postępowania, które przedstawiam pochodzą głównie z mojej wiedzy opartej na 20-letnim doświadczeniu oraz tak zwanych guidlines‘ów europejskich (głównie angielskich) i amerykańskich. Jest to spis zaleceń stworzonych przez specjalistów (EUSOBI European Society of Breast Imaging, The Royal College of Radiologists, NICE National Institute for Health and Care Excellence, Mayo Clinic) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2019 roku, które dotyczy warunków jakie powinni spełniać świadczeniodawcy realizujący świadczenia gwarantowane diagnostyki i leczenia onkologicznego poszczególnych grup nowotworów- Ośrodek Raka Piersi.
Starając się, aby informacje tutaj przekazane były łatwe do przyswojenia, każdą chorobę/“nie chorobę“ omówiłam pod kątem objawów, diagnostyki i leczenia.
P.S.
Strona ta, tak naprawdę dopiero powstaje. Jej założeniem, jest jej użyteczność dla pacjenta (i kolegi lekarza). Będę więc bardzo wdzięczna za wszystkie uwagi, zarówno merytoryczne jak i te odnoszące się do rozwiązań technicznych strony. Czy informacje którymi tak bardzo chcę się podzielić przekazuję w jasny i przejrzysty sposób? Nie mam doświadczenia w pisaniu prac, jestem też okropnym dyslektykiem. Do tej pory nie przepadałam za internetem, a teraz tworzę stronę internetową (z pomocą kolegi grafika). Będziemy więc bardzo wdzięczni za wszelkie uwagi. Proszę napisz lekarz@piersidiagnostyka.pl
Źródła:
https://www.breastcancer.org/
https://www.nice.org.uk/search?q=Breast+cancer
https://www.mayoclinic.org/search/search-results?q=breast
http://onkologia.zalecenia.med.pl/pdf/zalecenia_PTOK_tom1_05_Rak%20piersi_20190214.pdf