Czym są torbiele w piersiach?
Sa to łagodne zmiany (nie nowotworowe), które sa najczęstszą przyczyną wyczuwalnych guzków/guzka w jednej lub w obu piersiach. Są wynikiem naturalnych zmian w poziomie hormonów krążących we krwi, który zachodzi w ciągu naszego cyklu miesięcznego, stanu emocjonalnego, wieku itp. Często torbiele w piersiach są liczne.
Jakie są objawy torbieli w piersiach?
Torbiele w piersi wyczuwalne są jako miękkie lub twarde guzki różnej wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, owalnego lub okrągłego kształtu, które mogą pojawić się nagle. Czasami torbiele powodują tzw. dyskomfort w piersiach (piersi są „obolałe“), mogą też być przyczyną bólu. Szczególnie przed miesiączką piersi mogą wywoływać dyskomfort lub ból w piersiach jako odpowiedź na zmiany w poziomie estrogenu we krwi.
Większość kobiet nie wyczuwa i nie odczuwa żadnych zmian z powodu torbieli, są one wykrywane przypadkowo przy okazji badań okresowych.
Torbiele mogą się pojawić również u mężczyzn, chociaż zdarza się to rzadko
Co wywołuje torbiele w piersiach?
Piersi zbudowane są ze zrazików (gruczołu produkującego mleko) i przewodów mlekowych (struktur odprowadzaących mleko ze zrazików do brodawki sutkowej). Pomiędzy znajduje się tkanka włókniasta i tłuszczowa, która nadaje piersi kształt i wielkość. Czasami zraziki wypełniają się płynem tworząc torbiel piersi.
Torbiele zwykle powstają w skutek naturalnych zmian wynikających z różnicy poziomu estrogenu we krwi związanego z wiekiem. W czasie cyklu miesięcznego estrogen odpowiada za zatrzymywanie wody w organiźmie. Torbiele pojawiają się w każdym wieku, najczęściej dotyczą kobiet pomiedzy 35 – 50 r.ż. Po menopauzie obniża się poziom estrogenu przez co rzadziej tworzą się nowe torbiele. U kobiet stosujących hormonoterapię zastępczą (HRT) mogą dalej powstawać nowe torbiele.
Diagnostyka torbieli.
Torbiele wykrywamy najczęściej przy samobadaniu jako guzek w piersi lub przypadkowo wykrywamy je podczas profilaktycznej mammografii piersi lub w czasie badania piersi z innego powodu.
Jeżeli wyczuwasz sobie guzek w piersi musisz zgłosić sie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej (najczęściej potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, dobrze jest skontaktować się z poradnią specjalistyczną przed wizytą u lekarza rodzinnego żeby dowiedzieć się jakie konkretnie skierowanie w danej poradni jest wymagane, np. czy do poradni chirurgicznej czy onkologicznej czy ginekologicznej, można się tego dowiedzieć telefonicznie).
Lekarz specjalista wykona zawsze:
- badanie fizykalne (zbada twoje piersi i sam oceni charakter guzka- jego kształt, wielkość, przesuwalność wzgledem podłoża itp.
- zleci badania obrazowe: mammografię- jeżeli ukończyłaś/ukończyłej 40 lat i w czasie ostatnich 6 miesiecy nie miałeś/aś wykonywanej mammografii oraz USG (tzw USG celowane) wyczuwalnej zmiany. USG zróżnicuje czy wyczuwalna zmiana jest faktycznie torbielą czy może jest zmianą litą.
Czasami, jeżeli torbiel jest objawowa (bolesna, duża, zmieniająca kształt piersi) zostanie wykonana aspiracja czyli usunięcie płynu z torbieli i „zapadnięcie się„ ścian torbieli. Po aspiracji torbiel zawsze może się wypełnić ponownie, częściej znika bezpowrotnie.
Leczenie i późniejsza kontrola tzw.follow-up
Torbiele piersi zwykle nie wymagają żadnego leczenia czy obserwacji. Zwykle same zanikają z czasem. Czasami, jeżeli torbiel jest objawowa (bolesna, duża zmieniająca kształt piersi) zostanie wykonana aspiracja czyli usunięcie płynu z torbieli i „zapadnięcie się„ ścian torbieli. Płyn z torbieli może mieć różny kolor od słomkowego do ciemnozielonego lub brązowego.
Jeżeli płyn zabarwiony jest świeżą krwią wymaga wysłania do laboratorjum na sprawdzenie pod mikroskopem. Po aspiracji torbiel zawsze może sie wypełnić ponownie, częściej znika bezpowrotnie.
Po aspiracji można odczuwać pewien dyskomfort czy ból, który znika po zażyciu środków przeciwbólowych, np. paracetamolu.
Jeżeli po aspiracji torbiel powróci postępowanie jest zawsze takie samo, musisz zgłosić się do lekarza specjalisty lub specjalistycznej poradni celem pełnej diagnostyki nowego/powracającego guzka w piersi.
Jak można zapobiegać powstawaniu torbieli w piersiach?
Torbiele w piersiach są wynikiem naturalnych procesów/zmian hormonalnych zachodzących w zdrowym organiźmie dlatego nie ma możliwości zapobiegania im. Przyjmowanie hormonoterapii zastępczej zwiększa możliwość występowania torbieli.
Czy torbiele piersi zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi?
Często pacjentki z torbielą lub torbielami w piersiach żyją w przekonaniu, że są bardziej podatne na rozwinięcie raka piersi. Torbiele nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi ani nie chronią nas przed rakiem piersi. Zarówno pacjentki z torbielami jak i te które nie wyczuwają sobie zmian w piersiach powinny regularnie badać piersi (1x w miesiącu) i w przypadku gdy wyczują zmianę wilkości lub kształtu już zdiagnozowanej torbieli lub nową zmianę w piersi muszą niezwłocznie zgłosić się do poradni specjalistycznej lub lekarza specjalisty.