Rak zapalny piersi

Spread the love

To rzadko występujacy rak (1-5 % raków inwazyjnych piersi, najczęściej jest to NST), który charakteryzuje się nagłym i szybkim rozwojem. Chora pierś jest czerwona, spuchnięta i bolesna tak jak w zapaleniu piersi. Ponieważ zapalenie piersi jest znacznie częstszym schorzeniem niż rak zapalny dlatego częstym postepowaniem terapeutycznym jest podanie pacjentce antybiotyku na 10-14 dni. Jeżeli objawy ustąpią dalsza diagnostyka najczęściej nie jest konieczna. Jeżeli natomiast objawy nie ustępują po antybiotykoterapii wtedy należy zastosować dalszą diagnostykę łącznie z biopsja gruboigłową celem rozpoznania/wykluczenia raka zapalnego piersi. Częściej występuje u młodszych pacjentek, częściej też jest spotykany u pacjentek z nadwagą.

Objawy:

Chora pierś jest czerwona, spuchnięta i bolesna tak jak w zapaleniu piersi.

Pierś może być powiększona i/lub z uczuciem ciężkości.

Częściej wyczuwalne mogą być powiększone węzły chłonne pod pachą.

Czasami może być wyczuwalny guz w piersi, ale nie zawsze.

Diagnostyka:

Powinna uwzględniać szybki rozwój objawów klinicznych i szybki postęp choroby (ewentualny rozsiew do węzłów chłonnych i narządów odległych).

1. Badanie fizykalne piersi, dołów pachowych i dołów nad i podobojczykowych oraz dokładny wywiad.

2. Mammografia u pacjentek powyżej 40 r.ż. lub u wszystkich u których zdjagnozowano raka piersi. 

3. USG piersi– u wszystkich pacjentek.

4. Biopsja gruboigłowa – pod kontrolą USG lub wyczuwalnego guzka zgrubienia nawet przy nieobecnej zmianie w badaniu USG.

5. Biopsję gruboigłową lub cienkoigłową powiększonych węzłów chłonnych.

6. W przypadku potwierdzonego w biopsji gruboigłowej raka- badanie PET lub Tomografię komputerową i scyntygrafię kości w celu wykluczenia ewentualnego rozsiewu choroby.

Leczenie:

Rak zapalny piersi zwykle jest leczony najpierw ogólnoustrojowo– tzw. terapia neoadjuwantowa, która zwykle trwa 4-6 miesięcy. W niektórych przypadkach terapia neoadjuwantem musi być przerwana jeżeli choroba postępuje pomimo leczenia.

Przy pozytywnej odpowiedzi na leczenie chemioterapią neoadjuwantową, po jej zakończeniu wykonywany jest zabieg chirurgiczny. W raku zapalnym najczęściej jest to mastektomia z usunięciem części lub wszystkich węzłów chłonnych pachowych, czasami z usunieciem mięśnia piersiowego mniejszego.

Po zabiegu chirurgicznym leczenie uzupełnione jest radioterapią oraz dalszym leczeniem onkologicznym.

Tak skojarzone leczenie daje lepsze efekty, to znaczy zwiększa szansę całkowitego wyleczenia lub wydłuża okres przeżycia.

Ze wzgledu na radioterapię po zabiegu przy leczeniu raka zapalnego nie wykonuje się rekonstrukcji piersi jednoczasowo lecz wykonuje się tak zwaną rekonstrukcję odroczoną.