Guz liściasty

Spread the love

Guz liściasty jest najczęściej łagodną zmianą w piersi (1 na 4 jest złośliwy), najczęściej pojawia się między 40-50 r.ż., ale może pojawić się w każdym wieku. Osoby z zespołem Li-Fraumeni (bardzo żadka wada genetyczna) mają podniesione ryzyko zachorowania. 

Objawy:

Guz liściasty najczęściej prezentuje się jako nagle pojawiający się, szybko rosnący najczęściej bezbolesny guz w jednej piersi. Może też być wykryty przypadkowo przy okazji badania piersi oraz może pojawiać się w dwóch piersiach jednocześnie.

Diagnostyka:

Jest typowa jak przy diagnostyce guzka w piersi czyli :

 1. Badanie fizykalne piersi, dołów pachowych i dołów nad i podobojczykowych.

2. Mammografia u pacjentek powyżej 40 r.ż. lub u wszystkich w przypadku potwierdzenia guza złośliwego bez wzgledu na wiek. 

3. USG piersi– u wszystkich pacjentów.

4. Biopsja gruboigłowa– najczęściej pod kontrolą USG.

5. Biopsja gruboigłowa lub cienkoigłowa pachy w przypadku guza złośliwego i przy podejrzanych węzłach chłonnych w badaniu USG.

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby diagnostyka jest poszerzona o badanie klatki piersiowej (rtg płuc) i jamy brzusznej (USG jamy brzusznej ) lub tomografii komputerowej klatki piersiowej i jamy brzusznej (TK).

Leczenie:

1. Najczęściej leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu guza rzadziej na mastektomii (w przypadku dużej zmiany i braku możliwosci wycięcia guza w całości).

2. Uzupełniające naświetlanie (radioterapia) w przypadku zabiegów oszczędzających na guzach złośliwych lub przy braku możliwości uzyskania tzw. czystych marginesów.

3. W przypadku guzów liściastych nie stosuje się leczenia onkologicznego typowego dla raka piersi gdyż guz liściasty jest zbudowany z innych komórek. Nie podaje się więc hormonoterapii, herceptyny czy chemioterapii takiej jak w raku piersi. W przypadku rozsiewu guza liściastego stosuje sie chemioterapię jak w przypadku mięsaków tkanek miękkich.

Po leczeniu pacjent objęty jest badaniami kontrolnymi (badanie fizykalne + mammografia + USG) tak jak w przypadku innych raków piersi.